joi, 6 martie 2014
SUB ARIPA MILITARĂ ROMÂNĂ !
Sub protectorat militar Român !
Conflictul din Ukraina i-mi confirmă încă o dată cele scrise de mine cu puțin timp în urmă, într-un alt articol.
Nu doresc rău nimănui, însă țin să interpretez puțin lucrurile care cred eu că, au o posibilitate reală de a se desfășura în continuare.
Republica Moldova astăzi se află într-o situația geopolitică nu prea bună aș spune, și tot ce se petrece acum în Ukraina va afecta din toate punctele de vedere țara noastră.
Și ca să nu mă repet aș spune că într-o eventuală lărgire a conflictului din Crimeea, în zonele de Vest a Ukrainei, Republica Moldova va trece cu siguranță sub protectorat Românesc, spun asta din simplu motiv, că în Moldova astăzi nu avem armată, nu avem resurse militare pentru a face față reală unui conflict de așa amvergură cum se găsește în Crimeea.
Romania va face o ofertă Republicii Moldova de a intra în protectorat militar Românesc în cazul unui eventual conflict la Nistru .
Poate mă grăbesc să spun asta dar e părerea mea și dă doamne să nu fie așa .
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
