sâmbătă, 11 ianuarie 2014
ȚARA BOLOHOVENILOR !
Istorie uitată.
Cine își mai aduce aminte astăzi de regiunile din stânga Nistrului și mă refer aici nu la regiunile de azi, dar la regiunile mari care au aparținut în mare parte Moldovei până în anul 1792 .
Regiunea Mighilău.
Regiunea Jugastru.
Regiunea Tulcin.
Regiunea Balta.
Regiunea Râbnița.
Regiunea Dubăsari.
Regiunea Ananiev.
Regiunea Golta.
Regiunea Tiraspol.
Regiunea Ovidiopol.
Regiunea Odesa.
Regiunea Berezovca.
Regiunea Oceacov.
Toate aceste regiuni în plina lor formă până la bug au făcut parte din Țara Bolohovenilor, adică a Moldoveni de peste Nistru, care a fost locuită de Români.
Datorită cărui fapt nu se mai vorbește despre aceste lucrui ?
ROMANIA DE EST .
Cine suntem noi ? după 1944 lucrurile au luat o întorsătură dificilă pentru poporul care a mai rămas astăzi dintre Prut și Nistru.
Nu sunt de profesie istoric însă nu m-am lăsat să nu citesc câte puțin din istoria neamului meu și consider că fiecare român care locuiște în această țară, ar trebui să și dea străduința pentru a cunoaște mai mult despre tot ce se cheamă astăzi spațiu românesc.
Știu că părinții și bunicii mei au trăit în mare parte în URSS și chiar eu primii ani din viață , i-am trăit într-o țară care astăzi din fericire sau din păcate nu mai există.
Dar dece ? Știu că mulți dintre noi se întreabă .
Ironia sorții totul ce sa investit și sa construit aici pe timpul sovietic sa cam destrămat, de prin anii 1310 Țara Moldovei și cea Romanească tot încearcă să și creeze într-un fel o istorie separată și cred că este o greșeală foarte mare pentru poporul nostru.
Ca dovadă pot să spun că dacă ducem lipsă de diplomație în țară ar fi bine să o copiem de la alții, dacă tot nu ne duce capul să o facem pe cea proprie. Să luăm ca exeplu puterile mari: Federația Rusă, Germania, Regatul Unit al Marii Britaniei, Statele Unite Ale Americii, toate aceste țări sunt create pe state mai mici, unite fiecare în felul său. DECE ?
Dece sa unit în cadrul Federației Ruse atâtea state, cu culturi diferite, cu religii diferrite, cu limba diferită între popoare, însă spre final datorită diplomației Rusești , se identifică toți ca Ruși.
Dece sau unit, Statele Unite ale Americii într-un stat atât de mare, dece Regatul Unit al Marii Britaniei sa format prin unirea celor 5 state , sau regiuni ?
Este simplu au diplomație și conștientizează și germanii și Rusii și englezii că: unirea face puterea, toți cunosc principiul, destramă și cucerește.
Din păcate Moldovenii din RM și Romanii din Romania nu l-au învățat încă.
Dar dece ? Știu că mulți dintre noi se întreabă .
Ironia sorții totul ce sa investit și sa construit aici pe timpul sovietic sa cam destrămat, de prin anii 1310 Țara Moldovei și cea Romanească tot încearcă să și creeze într-un fel o istorie separată și cred că este o greșeală foarte mare pentru poporul nostru.
Ca dovadă pot să spun că dacă ducem lipsă de diplomație în țară ar fi bine să o copiem de la alții, dacă tot nu ne duce capul să o facem pe cea proprie. Să luăm ca exeplu puterile mari: Federația Rusă, Germania, Regatul Unit al Marii Britaniei, Statele Unite Ale Americii, toate aceste țări sunt create pe state mai mici, unite fiecare în felul său. DECE ?
Dece sa unit în cadrul Federației Ruse atâtea state, cu culturi diferite, cu religii diferrite, cu limba diferită între popoare, însă spre final datorită diplomației Rusești , se identifică toți ca Ruși.
Dece sau unit, Statele Unite ale Americii într-un stat atât de mare, dece Regatul Unit al Marii Britaniei sa format prin unirea celor 5 state , sau regiuni ?
Este simplu au diplomație și conștientizează și germanii și Rusii și englezii că: unirea face puterea, toți cunosc principiul, destramă și cucerește.
Din păcate Moldovenii din RM și Romanii din Romania nu l-au învățat încă.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
