sâmbătă, 11 ianuarie 2014
ȚARA BOLOHOVENILOR !
Istorie uitată.
Cine își mai aduce aminte astăzi de regiunile din stânga Nistrului și mă refer aici nu la regiunile de azi, dar la regiunile mari care au aparținut în mare parte Moldovei până în anul 1792 .
Regiunea Mighilău.
Regiunea Jugastru.
Regiunea Tulcin.
Regiunea Balta.
Regiunea Râbnița.
Regiunea Dubăsari.
Regiunea Ananiev.
Regiunea Golta.
Regiunea Tiraspol.
Regiunea Ovidiopol.
Regiunea Odesa.
Regiunea Berezovca.
Regiunea Oceacov.
Toate aceste regiuni în plina lor formă până la bug au făcut parte din Țara Bolohovenilor, adică a Moldoveni de peste Nistru, care a fost locuită de Români.
Datorită cărui fapt nu se mai vorbește despre aceste lucrui ?
Abonați-vă la:
Postare comentarii (Atom)
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu